Belépés
Keresés
Kategóriák
Válaszadók toplistája
1. hatibacsi 20036
2. decotext 17332
3. geptop 16374
4. donaldduck 15550
5. hatarvadasz 13569
6. xenos 9874
7. feerko 9543
8. ibicimama 9280
9. piktorka2 9131
10. foxworkinspace 8624
Kinek a válaszát találták legtöbbször helyesnek?
1. ibicimama 1056
2. xenos 1031
3. dnemethk 845
4. hatarvadasz 810
5. donaldduck 744
6. pola62 730
7. geptop 665
8. hatibacsi 630
9. sunchat 489
10. gergelyferi 459
Helyesnek talált válaszok aránya
Tudjátok.hu már az Androidos készülékeken is!
Úton van? Épp válaszra lenne szüksége?
Tegye fel a kérdését!

Egy piros lámpánál is felteheti már kérdéseit, nem kell keresgélnie. Amint válasz érkezett a kérdésére, vagy új kérdés került fel, az alkalmazás jelezni fog.

Ön is segíthet másoknak, ha tudja a kérdésükre a választ, mivel az alkalmazás segítségével válaszolhat is.

Letöltés
Mit nevezünk ásványnak?

KörnyezetEgyéb kérdések
A kérdést írta: genisu9898 ( 2011.10.15. 23:40 )
Válaszok száma: 3
Címkék: ásványnak, nevezünk, mit,
Válaszok Új válasz
szabdavid91 2011.10.18. 16:22 (#3)
Jujj google huszár válasz, ráadásul rengeteg baromság is van benne, ezért nem jó csak másolni...

Az ásvány egy természetes kristályos vegyület (vagy elem). Természetben vagy természetes folymaatok során keletkezik, szabályos belső rend, kristályrács jellemző rájuk. Persze ennek a definíciónak korlátjai is vannak: a szintetikus illetve meddőhányó ásványok, amelyekre a természetes folyamat nem igazán jellemző. Kristályosodás alól az opál (SiO2 x nH2O) kivtéel, hiszen nincsen kristályrácsa. kb 4500 ásványt ismerünk, ebből kb 50 az elemi ásvány. Kőzetekkel ellentétben az ásványok vegyületek (elemek), így összegképlettel leírhatóak, előbbi ásványkeverék, így pontos összegképlettel nem határoható meg. Az ásványokat rendszertanilag 9 osztályba soroljuk:
9 szerves ásványok
8 halogenidek
7 karbonátok (& borátok)
6 szulfátok
5 foszfátok
4 szilikátok
3 oxidok, hidroxidok
2 szulfidok
1 terméselemek
kicsoda57 2011.10.15. 23:55 (#2)
A vízmelegítésre használt edényben lerakódó vízkő ugyanolyan kalcit,

mint amilyenből a természetben keletkező édesvízi mészkő áll. Számtalan élőlény mész- vagy kovaanyagú vázat választ ki, tehát vázának elemei szerves eredetű ásványok.

Hematit más néven vörösvasérc vesés-sugaras kifejlődésű vaskobak formájában


Kalcit
A kőzet természetesen keletkezett, különféle ásványokból (és mineraloidokból) álló, szilárd anyag.
A legtöbb kőzet többféle ásványt tartalmaz, de léteznek gyakorlatilag egyetlen ásványból álló (úgynevezett monomineralikus) kőzetek is.
A leggyakoribb kőzettípusok tömegének több mint kilenctizede viszonylag kevés (mintegy tizenöt), úgynevezett kőzetalkotó ásványból áll. Az ezeknél kisebb mennyiségben, de azért rendszeresen megtalálható ásványokat járulékos avagy akcesszórikus ásványoknak nevezzük.
Az rendszeresen együtt előforduló ásványok együttese az ásványtársulás. Jellegzetes ásványtársulás például a malachit-azurit-limonit vagy a galenit-szfalerit-barit.
kicsoda57 2011.10.15. 23:53 (#1)
Ásványok nem csak a földkéregben fordulnak elő,

hanem más bolygókon, sőt az interplanetáris anyagban (például meteorokban, illetve meteoritokban) is. Műszeres analízissel (például transzmissziós elektronmikroszkóppal) a szabad szemmel vagy optikai mikroszkóppal egyneműnek tűnő ásványokban is egyértelmű szerkezeti és kémiai inhomogenitások látszanak. Számtalan olyan ásvány létezik (például a földpátok), melyeknek bizonyos kristálytani pozícióiba többféle ion is beépülhet, tehát egy adott ásványfaj kémiai összetétele bizonyos határok között változhat.

A kristályos szerkezet sem kizárólagos követelmény, hiszen például a kovasavgél megszilárdulásával keletkező, víztartalmú opál gyengén kristályos, azaz csaknem amorf, miként a vulkáni üvegek (obszidián stb.) is. Ezeket az amorf anyagokat egyes leírások a mineraloid, azaz ásványszerű fogalommal jelölik.
A Földön körülbelül 4000-féle ásványt mutattak ki.


Az ásványok jellegzetes fizikai és kémiai tulajdonságaik alapján határozhatók meg. Egyesek szabad szemmel is könnyen felismerhetők, de számtalan ásvány csak bonyolult műszeres analitikai eljárással (például röntgen-diffrakcióval, elektronmikroszkóppal) azonosítható.

Az ásványokat hagyományosan szilárdnak tekintjük;
egyes tudományágak azonban kivételeket is megengednek: a természetesen keletkező higany és víz szobahőmérsékleten folyadék, utóbbinak ráadásul szilárd halmazállapotú változatából (jég)is sok van a Föld felszínén.
Facebook komment
További címkék
természetes kristályos, definíciónak korlátjai, szintetikus illetve, természetes folyamat, google, huszár, válasz, ráadásul, legtöbb persze eredetű, előbbi körülbelül benne, korlátjai miként természetes, létezik válasz, körülbelül kőzetekkel, élőlény ásványok, obszidián folymaatok, malachit szobahőmérsékleten, egyértelmű látszanak,
TVN.HU, Képtár, Blogok, Videótár, Szótár, Házi Receptek, Fecsegj, Véleményezd!,
© 2024 TVN.HU Kft.